Najbardziej powszechne i podstawowe jest ubezpieczenie turystyczne, które przede wszystkim pokrywa koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego (również do Polski) w razie nagłej choroby albo wypadku. Różnić się mogą zakresem terytorialnym (Polska, Europa, Świat) oraz obejmować ryzyka dodatkowe takie jak:
-usługi assistance,
-bagaż podróżny,
-odwołanie uczestnictwa w imprezie turystycznej,
-anulowanie biletu podróżnego,
-odpowiedzialność cywilną,
-sprzęt narciarski,
-uprawianie sportów ekstremalnych,
-wykonywanie pracy za granicą itp.
Do najważniejszych czynników przy dokonaniu wyboru należą: kraj do jakiego podróżujemy, charakter wyjazdu oraz długość pobytu.
Warto Pamiętać
- Nie możemy liczyć na pokrycie kosztów pomocy medycznej i leczenia, ale również zniszczenia bagażu, jeśli krzywdę zrobiliśmy sobie sami i to specjalnie lub gdy wyrządził nam ją umyślnie ktoś z rodziny, np. dzieci. Podobnie jest, jeśli coś nam się stanie, ponieważ złamaliśmy lub próbowaliśmy złamać prawo.
- Osoby pracujące fizycznie za granicą mają możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia bez badań lekarskich i zbędnych formalności
- W przypadku choroby przewlekłej – cukrzycy, astmy, epilepsji etc. – musimy wykupić dodatkową opcję w polisie. Inaczej ubezpieczyciel nie pokryje kosztów pomocy medycznej w razie pojawienia się komplikacji lub pogorszenia stanu zdrowia.
- Przed wyjazdem upewnijmy się, jak wygląda płacenie za opiekę medyczną w kraju, do którego się wybieramy.