OCP
jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika wynikające z zarobkowego przewozu drogowego towarów. Jest zawierane na podstawie umowy z zakładem ubezpieczeń najczęściej na okres 12 miesięcy. Ubezpieczenie OCP jest dobrowolne, jednak warto je posiadać, gdyż często jest wymogiem stawianym przez klientów firm przewozowych.
Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna przewoźnika za powstałe w okresie ubezpieczenia całkowite lub częściowe zaginięcie towaru lub za jego uszkodzenie, zniszczenie oraz za szkody powstałe w wyniku niewykonania lub niewłaściwego wykonania umowy (np. opóźnienie w dostawie przesyłki) przewozu towarów w międzynarodowym oraz krajowym transporcie drogowym.
Wyróżniamy OCP krajowe oraz międzynarodowe ( dwa zakresy terytorialne obowiązywania ubezpieczenia).
Decydując się na wykupienie polisy ubezpieczenia OC przewoźnika w transporcie krajowym, warto zwrócić uwagę również na wyłączenia ochrony stosowane przez ubezpieczycieli. Najczęściej, należy do nich przewóz m.in.:
- materiałów niebezpiecznych,
- żywych zwierząt,
- towarów szybko psujących się,
- pieniędzy,
- alkoholu i wyrobów tytoniowych,
- broni i amunicji.
Ubezpieczenie mienia w transporcie
Jest to tzw. CARGO. Produkt ten skierowany jest do podmiotów zlecających transport towarów, które chciałby dodatkowo chronić ładunek na wypadek powstania szkód podczas jego przewozu. Jeżeli osoba fizyczna, przedsiębiorca lub organizacja nieposiadająca osobowości prawnej, nie jest przekonana, co do skuteczności działania posiadanego przez przewoźnika ubezpieczenia, może objąć swój towar dodatkową ochroną wykupując polisę CARGO.
Ubezpieczenie mienia w transporcie obejmuje szkody powstałe na skutek działania sił natury, upadku obiektu na środek transportu, wypadku, jakiemu uległ środek transportu, kradzieży i rabunku oraz innych okoliczności, które doprowadziły do utraty pierwotnej wartości ładunku. Polisę ubezpieczenia CARGO podpisuje się standardowo na okres 12 miesięcy.